• Barbórka 2022

W grudniowy wieczór w Domu Kultury Willa-NOT po dwóch latach przerwy odbyła się
            czternasta „Biesiada Górnicza”. W trakcie imprezy z okolicznościowym repertuarem wystąpił
            chór „Milenium”. Młodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini przedstawili sylwetki
            przedwojennych mieszkańców willi, czyli dyrektorów Sierszańskich Zakładów Górniczych, a
            starsi zatańczyli śląski taniec trojak. Dziewczęta wystąpiły w pięknych strojach ludowych, a
            chłopcy w mundurach górniczych. O tradycyjnych obyczajach kultywowanych w czasie spotkań gwarków opowiadał były pracownik KWK „Siersza” mgr inż.Tadeusz Kawecki. Uczestnicy tego spotkania raczyli się pysznym smalcem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń w Sierszy oraz smakowitym bigosem zasponsorowanym przez Trzebińskie Centrum Kultury.

• Udział uczniów naszej szkoły w małopolskich kuratoryjnych konkursach przedmiotowych

W październiku i  listopadzie uczniowie naszej szkoły przystąpili do szkolnego etapu konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2022/2023 dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego, organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty. Uczniowie rozwiązywali testy z języka polskiego, historii, matematyki, chemii, biologii, języka angielskiego i religii. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się się czworo uczniów klasy 8a:

• Program ,,Euroweek - szkoła liderów''

W dniach 4-8 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 8a wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Bystrzycy Kłodzkiej. 'Euroweek' jest jednym z najciekawszych programów edukacych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Inicjatywa ma na celu doskonalenie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego oraz kształtowanie zdolności przywódczych uczestników. Ponadto program rozwija umiejętność współpracy w grupie, tak potrzebną uczniom w szybko zmieniającym się świecie, uczy wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwija kreatywność. Zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy z różnych stron świata, którzy kwalifikowani są do programu podczas dwuetapowej weryfikacji, w swym rodzimym kraju oraz w Polsce. To wyjazd, który z zdecydowanie wzmacnia pewność siebie, poczucie własnej wartości wszystkich uczestników. Podczas każdego dnia naszego pobytu uczniowie oprócz zabaw językowych, tańców int

• ANDRZEJKI SZKOLNE 2022

Każdy z nas jest ciekawy, co nas czeka w przyszłości, czy spotkamy odpowiedniego partnera, czy będzie bogaty. Czy dane nam będzie podróżować, poznawać wspaniałych ludzi? Aby sprawdzić, co nam przyniesie życie, udajemy się do wróżek, astrologów lub wróżymy sobie sami. Takim magicznym dniem, w którym wszystkie wróżby się sprawdzają, są między innymi ‘andrzejki’. W duchu tych tradycji staropolskich, w dniach 28 i 30 listopada Smorząd Uczniowiski zorganizował zabawy andrzejkowe dla klas młodszych i starszych. Były wróżby, zabawy taneczne i smaczny poczęstunek przygotowany przez naszych kochanych rodziców.

• Pierwsze kroki najmłodszych w pracowni edukacji STREAM #LaboratoriaPrzyszłości

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 1 i 2 przywitali się z różnymi przedstawicielami maszyn KRYPTON 4. Ćwiczyli podstawy kodowania i programowania z wykorzystaniem robotów. Uczniom sprawiło ogromną radość, że mogli je poprowadzić oraz zaprogramować ich trasę. Sprzęt wykorzystany na zajęciach został zakupiony dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

• Pasowanie na czytelnika

Dnia 17 listopada 2022 r. klasy pierwsze zostały oficjalnie przyjęte do grona czytelników. Pasowanie uświetnił występ klasy 3A. która przedstawiła wiersz Jana Brzechwy. Pierwszaki otrzymały książeczki do nauki alfabetu, imienne zakładki do książek i drobne upominki.

• "Przybyli Ułani" do SP nr 5

W dniu 14 – tego listopada 2022 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Gośćmi na naszej uroczystości byli Ułani: Rotmistrz Zbigniew Pogoda, chorąży Andrzej Jakóbik w barwach z 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, reprezentujący Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej. Podczas akademii wręczone zostały również nagrody dla uczniów za „Najpiękniejszy kotylion narodowy”. Na zakończenie każda klasa zaśpiewała wylosowaną pieśń patriotyczną. Uroczystość zakończyła się wspólnymi zdjęciami z Ułanami oraz zawołaniem „Chwała bohaterom”.