• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/ 2024

• 4 września Pani Dyrektor Adriana Waśnik, po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, przywitała uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zgromadzonych gości podczas inauguracji roku szkolnego 2023/ 2024. Szczególnie ciepłe powitanie skierowane zostało do pierwszoklasistów, dla których ten dzień był ważny i wyjątkowy. Słowa wsparcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców przekazał również Jarosław Okoczuk - Burmistrz Trzebini.  Po oficjalnych wystąpieniach artystyczną część uroczystości zaprezentowali uczniowie klasy 6a oraz klas drugich.  Uczniowie upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej. W krótkiej inscenizacji młodzież przypomniała, jakim fenomenem na skalę europejską było tajne nauczanie w Polsce w czasie okupacji hitlerowskiej. Objęto nim 2 mln uczniów i studentów. Konspiracyjnym edukowaniem zajmowało się kilkanaście tysięcy nauczycieli i wykładowców. Większość z nich za niepokorność wobec niemieckiego okupanta zapłaciła najwyższą cenę. Zginęli w obozach koncentracyjnych lub w egzekucjach.  Na zakończenie uroczystości  wybrzamiały słowa apelu pamięci:

,,Ludzie, dopóki serca żywe,

Zapamiętajcie za jąka cenę zdobyto szczęśliwość.

I dzieciom swym opowiadajcie o nich, by również pamiętały.

Nieście marzenia przez lata, po kraju.

I w rzeczywistość wcielajcie. ''

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy. Niech ten rok szkolny będzie dla was nie tylko wspaniałą edukacyjną przygodą, ale także niezapomnianym czasem spędzonym w gronie rówieśników.

# LaboratoriaPrzyszłości

Relację filmową  z uroczystości opracował uczeń klasy 6a Wojciech Słota. Do montażu wideo wykorzystano elementy pracowni audiowideo pozyskanej przez szkołę w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

• Udział programie ,,Poznajemy Polskę''

• W dniach 20-22.06.2023 uczniowie klas 6a, 6b oraz 8a naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu "Poznaj Polskę",  zrealizowanego przy wsparciu finansowym Ministra Edukacji i Nauki. Młodzież miała okazję zapoznać  się z początkami państwa polskiego w oparciu o zabytki Poznania, Biskupina, Gniezna, Kórnika.

Pierwszym obiektem, który znalazł się na trasie naszej podróży była Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu  czyli jeden z najstarszych polskich kościołów  zlokalizowany na Ostrowie Tumskim . W świątyni znajdują się groby pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Spacerując historycznymi ulicami Poznania dotarliśmy do rynku gdzie zobaczyliśmy piękny renesansowym ratusz ze słynnymi koziołkami. Kolejną atrakcją naszej wycieczki było Rogalowe Muzeum Poznania, w którym odbyły się warsztaty wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z degustacją.

Ciekawym obiektem, który mogliśmy zwiedzić w trakcie naszej wędrówki okazał się Gród w Biskupinie czyli najstarsza osada na ziemiach polskich .

W kolejnym dniu wycieczki odwiedziliśmy  Gniezno gdzie na Wzgórzu Lecha wznosi się jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - Katedra gnieźnieńska. Tu zobaczyliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie  prezentujące żywot Św. Wojciecha.

W Gnieźnie zwiedziliśmy również Muzeum Początków Państwa Polskiego , którego     misją  jest zachowanie  świadectw dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości.

Wracając do domu  zatrzymaliśmy się ponownie w Poznaniu aby obejrzeć słynny stadion piłkarski, który jest siedzibą KKS Lech-Poznań.

Ostatnim punktem na naszej wycieczki był Zamek w Kórniku czyli zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Po jej zwiedzeniu pojechaliśmy już prosto do Trzebini.