• Wybór kandydatów na PATRONA SZKOŁY

• Szanowni Państwo!

Rozpoczęliśmy procedurę nadania imienia naszej szkole.

W dniach 19-22 marca można zgłaszać propozycje Patrona Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini.

Urny znajdują się:

• przy głównym wejściu do szkoły
            • w sklepie spożywczym Euro sklep Kurek

Zgłoszenie powinno zawierać: imię, nazwisko lub nazwę Patrona wraz z krótkim uzasadnieniem.

Zachęcamy do składania kandydatur.

W 1970 roku Szkoła Podstawowa Nr 5 w Trzebini-Sierszy otrzymała imię Stefana Żeromskiego.
            Reforma  szkolnictwa z 1998 roku  zakończyła jej istnienie. Po stopniowym wygaszaniu  Szkoła Podstawowa
            Nr 5 im. Stefana Żeromskiego została zlikwidowana w 2001 roku.  Powstał wówczas Zespół Szkół Gimnazjalnych w Trzebini im. Trzech Wieszczów: Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum dla Dorosłych w Trzebini. Nadanie imienia Trzech Wieszczów nastąpiło w 2004 roku. W 2017 roku zgodnie z kolejną reformą zostaje ostatecznie wygaszone gimnazjum, a jego miejsce zajmuje nowa Szkoła Podstawowa Nr 5 w Trzebini, która obecnie nie posiada imienia ani patrona.

• Nietypowy Dzień Kobiet w Centrum Edukacji Lotniczej

• W dniu 8 marca 2024 r. klasa 6a odwiedziła Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach. Uczniowie w trakcie warsztatów pt. ,,Lotnisko Live - angielski lotniskowy’’ poznali procedury panujące na lotnisku oraz nazewnictwo niezbędne do sprawnego pokonania ścieżki pasażerskiej w trakcie międzynarodowych podróży. Następnie odwiedzili terminal przylotów i odlotów oraz taras widokowy, by z bliska podejrzeć ruch pasażerski, poznać różnorodne zajęcia obsługi naziemnej i pokładowej. Wiedza zdobyta w trkacie zajęć z pewnością zaprocentuje w trakcie przyszłych podróży, być może wizyta okaże się również inspiracją do skierowania przyszłej drogi zawodowej w stronę lotnictwa. Panie przewodniczki zdradziły wiele ciekawych anegdot z życia lotniska, przybliżyły tajniki pracy w wielu zawodach obsługujących ruch lotniczy. Kobiety stanowią znaczny procent personelu na wielu stanowiskach, za sterami samolotów, na pokładzie, w Centrum Operacyjnym czy w pracy Koordynatora Obsługi Naziemnej.

Dziękujemy za  mile spędzony dzień oraz inspirujacą porcję wiedzy z branży lotniczej.

• Święto Nauki Polskiej

• W dniach od 4 do 7 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauki Polskiej. To święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzbudzić zainteresowanie nauką.

W ramach tego wydarzenia nasi uczniowie wzięli udział w pokazach doświadczalnych z dziedziny fizyki i chemii. Obserwowali eksperymenty, które pokazują istnienie zjawiska napięcia powierzchniowego, ciśnienia oraz zobaczyli reakcję aktywnego metalu z wodą i spalanie wodoru. Dowiedzieli się co to jest substancja utleniająca oraz jak można wykorzystać nierozpuszczalność metanu w wodzie i spalić go na powierzchni dłoni. Zobaczyli, jak w prosty sposób można wykonać efektowną lava lamp. Odszyfrowali wiadomość od koleżanki przy użyciu układu okresowego pierwiastków oraz poznali składniki potrzebne do wykonania wytrzymałych baniek mydlanych.

• "Z sercem na dłoni" -zaproszenie do udziału w akcji

• Informujemy, że nasza szkoła została włączona do projektu "Z sercem na dłoni" organizowanego przez Gminę Trzebinia i Stowarzyszenie Przyjaciół Piły Kościeleckiej. Celem akcji jest dzielenie się produktami spożywczymi z tymi, którzy tego potrzebują. Nasi uczniowie zostali zapoznani z regulaminem projektu. W dniu 5 marca Jarosław Okoczuk - Burmistrz Trzebini i Panie ze Stowarzyszenia Urszula Wójcik i Magdalena Pagacz oraz przewodniczący Rady Osiedla Siersza Pan Mateusz Król, przy udziale przedstawicieli społeczności uczniowskiej, inaugurowali w naszej szkole realizację tego przedsięwzięcia. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem projektu oraz aktywny udział w dzieleniu się dobrem.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.trzebinia.pl/.../10503-bo-warto-sie-dzielic#!Gmina Trzebinia

• Sukces koszykarek w gminnym etapie Igrzysk Dzieci

• W dniu 28 lutego uczestniczyliśmy w zawodach piłki koszykowej dziewcząt, w ramach Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego. Miejscem spotkań była nowa hala sportowa w Szkole Podstawowej w Bolęcinie, która okazała się bardzo szczęśliwa dla naszej drużyny. Rozgrywki były prowadzone w dwóch grupach, naszymi przeciwnikami w sportowej rywalizacji były drużyny SP 8 oraz SP 4 .

Spotkania grupowe po zaciętych pojedynkach nasza drużyna wygrala awansując z 1 miejsca, w półfinale pokonaliśmy gospodarzy Szkołę Podstawową w Bolęcinie 9:0, a w finale wygraliśmy z dziewczętami SP 3 w Trzebini.

Zajmujemy ostatecznie 1 miejsce. Drużyna dziewcząt ponownie bardzo dobrze rozegrała wszystkie spotkania nie tracąc punktów, w efekcie będziemy ponownie jak w ubiegłym roku reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych.

Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie:

Aleksandra Kurek, Ewelina Bochenek, Oliwia Juźków, Oliwia Widła, Ania Glibowska, Zosia Gajda, Lena Nowińska, Maja Walczak, Alicja Nowak oraz Olga Kokoszka z klasy 6a.

Trzymamy kciuki za powodzenie w następnym etapie.